Jak vybrat plynový gril

Jak vybrat plynový gril

Jak vybrat plynový gril

Rádi byste měli gril okamžitě rozpálený, pokrm brzy hotový a vychutnávali si vaše skvěle připravené barbecue s přáteli a sklenkou vína? Neradi pracujete s ohněm a žhnoucími uhlíky? Plynový či elektrický gril je pro vás ten pravý! Ovšem, o těch elektrických zase někdy příště. Nyní je čas na to si říci, jak vybrat plynový gril.

Výhodou plynového grilu je především absence dlouhého rozdělávání ohně a žhavení uhlíků. Plynové grily rychle a jednoduše zažehnete pomocí jednoho tlačítka a téměř okamžitě lze grilovat. A pokud váháte a říkáte si, že vám přeci jen vůně dřeva a kouře bude chybět, zpozorněte, i na to existuje řešení! O tom a ještě více o plynových grilech se dočtete v následujících řádcích 🙂

Výhody plynových grilů

Jak bylo v úvodu článku již naznačeno, velikou výhodou je, že nemusíte dlouze čekat až se nažhaví uhlíky a tím vám odpadá spoustu práce z rozděláváním ohně, pravidelné kupování uhlíků, podpalovačů a dalších podpůrných pomocníků. Plynové grily lze využívat na zahradách či terasách a navíc zde odpadá závislost na elektrické přípojce. Gril tak můžete postavit takřka kdekoliv. Navíc k dostání jsou i malé cestovní grily.

Mezi další výhody zcela jistě patří:

  • Snadná regulace teploty hořáků.
  • Málo času a spousta strávníků? Gril zažehnete pomocí jednoho tlačítka a grilovací plocha je rozpálená velmi rychle na požadovanou teplotu. Téměř ihned tedy můžete začít grilovat.
  • Teplo je vedeno rovnoměrně po celé grilovací ploše.
  • Jednoduchá obsluha a snadná údržba.
  • Grilujete často? Výborně! Výrobci dbají na nižší spotřebu plynu a tím je z dlouhodobého hlediska grilování na plynových grilech levnější než dřevěné uhlí.
  • Samotné hořáky mívají ochranu proti kapajícímu tuku.

Nevýhody plynových grilů

Všeobecně plynové grily patří mezi tu dražší variantu. Existují i levnější kategorie grilů, ale pokud grilujete pravidelně a rádi, pak byste si určitě rádi pořídili kvalitní gril, který vám vydrží i pár let. A za to si opravdu připlatíte, plynové grily prostě patří mezi špičku.

Mezi další nevýhody lze zařadit:
  • Samotné napojení na plyn. Vždy je nutné zabezpečit, aby se gril nepřevrhl a dbát na správné skladování plynové bomby. Pak tedy některé uživatele může odradit právě manipulace s plynovou bombou.
  • Absence kouře a vůně dřeva. I když, vlastně tak napůl. Své smysly můžete ošálit tím, že využijete speciální kovové vložky, kterou naplníte dřevěnými lupínky a ty pak začnou kouřit a ovoní tak pokrm typickou vůní dřeva a kouře.

Na co si dát pozor při výběru grilu?

Dle velikosti grilu bývá různý počet hořáků. Zde opravdu záleží, jak velký gril potřebujete. Čím větší gril, tím více hořáků a samozřejmě i tím vyšší spotřeba. Chcete-li veliký gril, můžete mít hořáků klidně sedm, a to samostatně regulovatelných. Ovšem minimum hořáků, které by plynový gril měl mít jsou dva. A pozor, oba samostatně regulovatelné! Výhodou potom je, že můžete připravovat naráz pokrmy vyžadující rozdílnou teplotu.

Plynové grily, jelikož bývají větší a mohutnější, bývají také těžší. Ideální proto je zvolit takový gril, který má kolečka a lze jej snadno přemístit z místa na místo.

Dbejte na kvalitní materiál grilu. Ideální je nerezová ocel či litina.

Při koupi grilu doporučujeme prohlédnout, jak velkým prostorem disponuje gril na umístění plynové láhve. Také se předem informujte, kde lze nalézt místo, kam odkapávají mastnoty. Je důležité jej vyčistit a vyprázdnit a zabránit tak nechtěnému vzplanutí.

Dle vašich požadavků na gril se také vyplatí zvážit, kolik odkládacího prostoru u grilu budete vyžadovat, zdali by se vám hodil také boční hořák či jiné vychytávky.

Zdroj grilu

Zdrojem plynových grilů bývají propan butanové láhve. To bývají kovové láhve s kapacitou  5 nebo 10 kg a většinou mají zálohovaný obal. Za zmínku také stojí menší cestovní grily, které snadno napojíte na plynovou kartuši.

Pevně doufáme, že náš článek „Jak vybrat plynový gril“ byl přínosem a vy budete nyní zase o krok blíže k tomu si vybrat váš vysněný gril 🙂

NÁŠ TIP!

 

Plynový gril weber Genesis

Plynový gril Weber – Genesis II E-210 GBS

Porcelánem smaltovaný rošt je dostatečně veliký a vhodný při grilování pro více hostů. Rozměr roštu je 51 x 48 cm a velikou výhodou je vyjímatelná střední část a možnost využití příslušenství GBS. Gril má dva vysoce výkonné plynové hořáky a elektronický zážehový systém zajistí pokaždé rychlý podpal.
Odkládací prostor grilu by mohl být o něco větší, avšak je dostačující. Chválíme také pojízdná kolečka a tím jednoduchý přesun grilu.

Cena: 21 990 Kč

Tento gril uspokojí i ty opravdu náročné a naše hodnocení je: 4.5 out of 5 stars

campingaz

Campingaz 4 Series Classic

Plynový gril 4 Series Classic LS Plus D od Campingaz má ve výbavě čtyři hořáky z nerezové oceli a grilovací rošt o velikosti 78 x 45 centimetrů, na kterém zvládnete naráz připravit pohoštění pro 12 až 16 lidí najednou. Gril je opravdu veliký a prostorný. A podobně jako u Weberu, i zde lze využít různé komponenty, jako například pánev wok či stojan na kuře.
Při vaření jistě také oceníte  zabudovaný plynový hořák a výkonu 2,8 kW.

Cena: 11 499 Kč 

Gril  je velice výkonný, prostorný a ku ceně nám nezbývá než hodnotit plným počtem. Naše hodnocení: 5 out of 5 stars

Hodnocení

Jak se Vám článek líbí?

Ohodnoťte článek.

Sending
User Review
5 (2 votes)