Zahradní gril na dřevěné uhlí

Zahradní gril na dřevěné uhlí

Grilování bez dřevěného uhlí či briket je pro spoustu lidí nepředstavitelné a neumějí si bez vůně kouře a odkapávajícího tuku grilování vůbec představit. Rozpalování grilu a žhavení uhlíků se tak pro mnohé stává koníčkem, který provozují s radostí. Zahradní gril na dřevěné uhlí je proto tou správnou volbou!

V článku se budeme snažit shrnout několik užitečných rad a postřehů týkající se grilů na dřevěné uhlí a stanovíme hlavní výhody a nevýhody tohoto typu grilů.

Výhody a nevýhody grilů na uhlí

To, co pro některé může být koníčkem však pro jiné může být nevýhodou. Dlouhé rozpalování a nemožnost regulovat teplotu grilu, tak mnohé odradí. Příprava pokrmů je tak časově náročnější a pro grily na dřevěné uhlí to může znamenat značnou nevýhodu. Oproti zmíněnému negativu, mají grily na uhlí i své nepopiratelné výhody.
Uhlí a popel vytváří typickou atmosféru pro každé grilování. Zkrátka a dobře, jedná se o netradičnější přípravu grilování a nadšencům grilování nebude delší rozpalování grilu vůbec vadit. Příjemnou skutečností je také cena grilů na uhlí, která bývá nižší než u grilů elektrických či plynových. Pořizovací náklady tak na tento typ grilu tak bývají přitažlivější a ty nejlevnější si můžete pořídit už od pár set korun. Výhodou bývá také snadná údržba grilu a jejich minimální poruchovost. Obsluha grilů na dřevěné uhlí je navíc velmi snadná.

Technické specifikace

Dle prostorových možností můžete vybírat z celé řady grilů různých velikostí a tvarů. Je libo kulatý tvar, tedy tzv. kotlový gril nebo raději klasický obdélníkový tvar? Možností máte mnoho a zvolit si můžete také pojízdný gril na kolečkách, s odkládací plochou či bez ní a dovybavit gril praktickými doplňky. Rádi byste gril s víkem či místem pro skladování uhlíků? Chcete praktické místo u grilu na pomůcky, které budete mít při grilování ihned po ruce? Možnosti jsou rozmanité a závisí na tom, kolik jste ochotni do grilu a jeho vybavení investovat.

V článku jsme zmínili jako výhodu nízkou poruchovost tohoto typu grilů. Je to z toho důvodu, že mají méně technických prvků, které by mohly selhat a grily jsou konstruovány spíše elementárně. Ovšem to, z jakého materiálu si gril zvolíte, bude mít v konečné fázi vliv na jeho provozuschopnost.

Aby vám gril co nejdéle dobře posloužil, je nutné mu věnovat péči a po každém grilování dobře vyčistit rošt, odmastit jej a vyčistit od popela a zbytků uhlíků. Při dalším grilování pak jistě uvítáte perfektně čistý gril, který je připravený pro další várku vašeho skvěle připraveného barbecue 😊

Jak správně roztopit gril

U grilů na uhlí se nejčastěji využívá dřevěné uhlí. Topit však můžete také speciálními briketami, na výběr máte i několik druhů briket. Pro prvotní rozpálení grilu můžete použít také speciální podpalovače nebo horkovzdušné pistole.
Za nás doporučujeme například ekologické podpalovací kostky, nebo přímo celý podpalovací set, který vám roztopení grilu velice usnadní.

A pokud byste rádi nějaké ty fígle na to, jak správně a rychle roztopit gril, pak se určitě podívejte na video níže.

zdroj: youtube.com

Ohodnoťte článek
Sending
User Review
5 (1 vote)